Sverige kæmper for at sikre sig en billet til sommerens VM-slutrunde.
Sverige møder Ukraine i semifinalen af VM-playoff. Vinder de den kamp, skal de spille om en VM-billet mod enten Polen eller Albanien.
Landstræner Graham Potter har netop sat navne på de spillere, der kommer til at være en del af de to kampe.
Her er Roony Bardghji med, mens landstræneren må se bort fra blandt andre Dejan Kulusevski og Alexander Isak, der er skadede.
Den tidligere FC København-målmand Robin Olsen, der i september valgte at stoppe på det svenske landshold på grund af Jon Dahl Tommasson, er heller ikke med.
Potter har tidligere slået fast, at døren ikke er lukket for den erfarne keeper.
Du kan se den svenske trup herunder.
VM-playoff väntar - här är truppen 🇸🇪 pic.twitter.com/nvwa5bE9wm
— Svensk Fotboll (@svenskfotboll) March 18, 2026

Kryptisk Larsson langer ud efter FCK-exit
Hattrick | Afsnit 5Vi starter dagens Hattrick med Jordan Larsson, der ikke er tilfreds med, hvordan afskeden i FCK blev. Svenskeren mener, at en række personer har forsøgt at skade hans omdømme.
Læs mere

Sverige
VM kval. UEFA




























