FC Roskilde har oprustet på trænerfronten. Klubben har således ansat Peter Foldgast som angrebstræner. Roskilde-manager Anders Theil er glad for ansættelsen af Foldgast, som tidligere har gjort sig som både angriber og træner i Brøndby.
- Vi er meget tilfredse med, at kunne tilknytte Foldgast i trænerteamet. Vi har været i dialog med Foldgast et stykke tid og nu er det altså glædeligvis faldet på plads, siger Roskilde-manager Anders Theil på klubbens hjemmeside.
- Jeg er ret sikker på, at han kan rykke vores angribere i både afslutningdelen samt placeringerne på banen - og til sidst, men absolut ikke mindst, skal han arbejde med de mentale aspekter, der betyder rigtig meget for angriber, siger manageren videre.
Hovedpersonen selv ser frem til sin nye tjans på følgende måde.
- Jeg glæder mig til at komme igang med træningen og blive en del af et hold, som forhåbentlig kommer til at spille med i den sjove ende af rækken. Det er nogle spændende og dygtige angribere som jeg skal arbejde med, og vi skal arbejde både med deres færdigheder og det mentale - og det ser jeg frem til, siger Peter Foldgast.
FC Roskilde har scoret tre mål på tre kampe i denne sæson.


FC Roskilde
Betinia Liga





























