2025-04-23 18:25:00

Sami Jalal hørte om mange rygter: Har internationale ambitioner

Sami Jalal skiftede i sommer til Kolding, men der har sidenhen været andre tilbud til den talentfulde kant. Hovedpersonen selv ser det kun som en motivation.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Kolding
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 28. runde

FT

ACH

2 - 3

KIF

Kolding IF har en guldfugl på mandskabet.

Der hersker ingen tvivl om, at mange øjne hviler på 20-årige Sami Jalal, der gør sig på Koldings kant.

I sidste sæson spillede han for FA 2000, som også godt vidste, at de dengang havde en speciel spiller løbende rundt. Der var angiveligt flere tilbud, men Kolding endte med at løbe med Sami Jalals signatur.

Han blev dermed den første spiller til at blive solgt fra FA 2000. Han blev efter sigende solgt for i omegnen af 150.000 kroner. Det var stort for Sami Jalal at kunne give tilbage til Frederiksberg-klubben, som han havde spillet for i mange år.

- At være den første spiller solgt for en klub betyder meget. Nu har jeg spillet i FA 2000 i et stykke tid og har rigtig mange venner derovre og er i forbindelse med mine gamle trænere, og det betyder rigtig meget, at jeg har givet lidt tilbage til klubben, siger Sami Jalal til Bold.

En god plan
Kolding IF kunne allerede præsentere Sami Jalal i slutningen af april 2024. Den nu 20-årige kant så det som det rigtige skridt.

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -Sami Jalal hørte om mange rygter: Har internationale ambitioner
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

- Der var en rigtig god udviklingsplan med mig. De havde en god måde at kunne sætte mig op her i klubben og kunne udvikle mig. Jeg kunne mærke fra den første dag, jeg kom her i klubben, at det var som mit andet hjem.

Sami Jalal blev betroet med det samme, og han var med i samtlige kampe i efteråret i NordicBet Ligaen. Interessen fra højere hylder var der i sommer, men den blev intensiveret i vintertransfervinduet efter et godt efterår.

Blandt andet blev hans præstationer imod FCK i pokalturneringen bemærket rundt omkring.

I vinter var der ifølge Bolds oplysninger bud fra Silkeborg, som havde solgt Oliver Sonne til Burnley og manglede en spiller til højresiden.

- Jeg kunne godt høre, at der var mange rygter, men det er ikke noget, jeg tager så seriøst, fordi jeg stadig har en del at lære her i Kolding. Jeg er stadig en ung spiller, så jeg tager det stille og roligt.

Næste skridt
Silkeborg henvendte sig efter sigende flere gange og skulle have fået afvist et bud på hele tre millioner kroner. Et stort beløb når man henter spillere i landets næstbedste række.

Det skaber selvsagt nogle dilemmaer, som Sami Jalal prøver at give videre til andre omkring sig, så han kan fokusere på sit spil.

- Det er noget, som ligger i baghovedet, men det er ikke noget, jeg seriøst tænker på. Selvfølgelig er der altid nogen, som er eftertragtet, og for mig er det kun en motivation.

Foto: Lars Møller/Larsmøller/Ritzau Scanpix

For nu er hans mål at hjælpe Kolding, som dette forår spiller oprykningsspil i NordicBet Ligaen.

De har i næste sæson håb om at kunne blande sig endnu mere i kampen om at rykke op i 3F Superligaen. På den måde kan klubbens ambitioner og spillerens niveau forhåbentlig gå hånd i hånd.

- Selvfølgelig har jeg kæmpe, kæmpe ambitioner om at rykke videre. Det har de (Kolding, red.) også med mig. Mit mål er at udvikle mig så godt som muligt og rykke klubben et godt sted hen.

Den unge kant drømmer sig også udenfor landets grænser. Han håber, at han på et senere tidspunkt kan tørne ud i en af Europas bedste fem ligaer.

Sami Jalal har kontrakt med Kolding IF indtil 2028, og det vil med god sandsynlighed kræve et rekordsalg, før man vil skille sig af med stjerneskuddet.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 28. runde

FT

ACH

2 - 3

KIF

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce