Serie A -Sampdoria låner stopper i Verona
Foto: Alberto Lingria/Reuters/Ritzau Scanpix
2022-01-16 13:41:32
Foto: Alberto Lingria/Reuters/Ritzau Scanpix

Sampdoria låner stopper i Verona

Sampdoria har lejet Veronas Giangiacomo Magnani i et halvt år. Den 26-årige midtstopper kan skifte permanent til sommer, da Sampdoria har en købsoption på ham.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Coppa Ital. - første ottendedelsfinale

FT

JUV

4 - 1

SAM

Sampdoria har forstærket defensiven.

Serie A-klubben ligger nede på en 15.-plads, og det har haltet med at holde modstanderne fra scoringer. 40 mål har Sampdoria lukket ind i 22 kampe.

Nu forsøger man så at lukke hullet i forsvaret med Veronas 26-årige Giangiacomo Magnani, som er lejet for resten af sæsonen.

Er opholdet vellykket, vil det være muligt for Sampdoria at hente stopperen permanent, da der er en købsoption med i aftalen.

Magnani kom til Verona fra Sassuolo på en permanent aftale i juli måned, efter han også havde været lejet ud til dem. I juli måned lå prisen på Magnani på omkring 37 millioner kroner.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Coppa Ital. - første ottendedelsfinale

FT

JUV

4 - 1

SAM

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce