

Efter 13 sejre i træk er den franske storklub ramt af en skidt periode, hvor det er blevet til samlet nederlag i de tre seneste kampe.
Søndag aften havde Lyon muligheden for at komme tilbage på sporet, da holdet fik besøg af Paris FC fra den tunge ende af tabellen.
Noah Nartey begyndte opgøret på bænken, og efter 64 minutter kunne han blot se til, da gæsterne bragte sig foran.
Marshall Munetsi var først over en ripost og kunne nemt sende bolden i nettet.
Dommeren dømte i første omgang offside, men efter et VAR-tjek stod det klart, at Munetsi var på den rigtige side og bragte Paris FC foran.
Artiklen fortsætter efter billedet

Kort efter blev Noah Nartey sendt på banen sammen med Endrick, men det lignede længe, at det ikke ville ændre på kampens forløb.
Men dybt inde i overtiden Lyon tilkendt et straffespark.
Anfører Corentin Tolisso tog sig af det, og sendte sikkert forsøget ind bag Kevin Trapp i målet til 1-1.
Der faldt ikke flere scoringer, og det endte derfor med en pointdeling.
Resultatet betyder, at Nartey og co. indtager fortsat 4.-pladsen i rækken, mens Paris FC ligger nummer 13.

Lyon
Paris FC
Ligue 1
































