FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen i Superligaen.
Midtjyderne drog til Haderslev og vandt 2-1, mens AGF tabte point mod FC Nordsjælland.
Aral Simir og holdkammeraterne kunne godt mærke, at der var noget i luften under opvarmningen.
- Altså fansene jublede under opvarmningen, og der tror jeg godt, at jeg ved, hvad klokken havde slået, og det er, at de (FC Nordsjælland red.) udligner til 1-1. Derefter koncentrerer jeg mig bare om at få den bedst mulige opvarmning til kampen, siger Simir til TV2 Sport X.
Artiklen fortsætter efter billedet

Selvom det var et opgør, hvor der var meget på spil, var der ikke nervøsitet hos den kreative midtjyde.
- Nej, det var jeg nok for nogle par år siden. Nu tænker jeg ikke særlig meget så meget over, om jeg er nervøs eller ej. Jeg er bare utrolig glad for at få lov til at gøre, hvad jeg elsker med dem, jeg elsker, så jeg prøver bare at være så kold som muligt og gøre de ting, jeg gør godt.
FCM er på førstepladsen med bedre målscore og kan på søndag skabe afstand til AGF, når de to mandskaber mødes i en direkte guldduel.

VM Morgenbriefing: Norge drømmer videre - Mbappé knuser Sverige
Hattrick | Afsnit 129Erling Haaland sendte Norge i ottendedelsfinalen, hvor selveste Brasilien nu venter. Vi ser på den norske eufori og de stærke reaktioner fra både Haaland og Ståle Solbakken.
Læs mere
FC Midtjylland
Sønderjyske
3F Superliga



































