2026-07-01 22:34:47

Steinlein bekræfter klausul: Håber at tjene på Frankfurt-handel

Claus Steinlein fortæller, at FC Midtjylland kan tjene flere penge for Malik Pimpong, hvis talentet bliver solgt videre fra Frankfurt.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Herning
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 4. jul

FCM

vs

SIF

FC Midtjylland har købt Rasmus Nissen Kristensen i Frankfurt, og på samme tid er Malik Pimpong blevet solgt til den tyske klub.

Rasmus Nissen Kristensen har været dyrere end Malik Pimpong, men på sigt håber Claus Steinlein, at FCM ender med fortjeneste.

Det fortalte bestyrelsesformanden tirsdag, efter at NK var blevet præsenteret på et pressemøde.

- Rent økonomisk har vi fundet en løsning, og der har Pimpong selvfølgelig været en del af kabalen.

- Det kunne nok godt være blevet svært, hvis vi ikke havde en ung brik at bruge.

- Men Frankfurt har været forstående over, at vi selvfølgelig skal med på den videre rejse med Pimpong.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Steinlein bekræfter klausul: Håber at tjene på Frankfurt-handel
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

- Så vi sender et stort aktiv ud, men forhåbentlig kan de sælge ham for et stort beløb på et tidspunkt, og så ender det med, at vi tjener penge handlen, og det vil jo ikke gøre noget, siger Steinlein med et smil.

Steinlein fortæller på samme tid, at det er en undtagelse i forhold til klubbens strategi, at man har solgt 18-årige Pimpong så tidligt.

- Som udgangspunkt vil vi gerne have, at de unge spillere får 100 kampe for Superliga-holdet, før de bliver solgt.

- Det er der, hvor man får flest penge for spilleren, og det er der, hvor man har udviklet dem mest.

- Både som menneske og som fodboldsspiller vil vi gerne have dem, så længe vi kan uddanne dem, og det tror jeg, at vi kan de første 100 til 150 kampe.

- Hvis man kigger på typer som Isaksen og Simsir, har de spillet over 100 kampe for os. 

- Vi kan godt løfte dem til et vist niveau. I gamle dage solgte vi til klubber som Heerenveen, så blev det Ajax, og nu nærmer vi os det næste lag af klubber.

- Det er håbet, så det passer ikke perfekt strategisk med Pimpong, men nogle gange skal kabalen gå op.

- Så det passede denne gang, men det er ikke noget, man skal forvente fremover, siger Steinlein.

18-årige Pimping fik aldrig førsteholdsdebut for FCM. 

Angiveligt har klubben fået omkring 20 millioner kroner for angriberen, mens NK har kostet lidt mere end 40 millioner kroner.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Norge drømmer videre - Mbappé knuser Sverige

Hattrick | Afsnit 129

Erling Haaland sendte Norge i ottendedelsfinalen, hvor selveste Brasilien nu venter. Vi ser på den norske eufori og de stærke reaktioner fra både Haaland og Ståle Solbakken.

Læs mere
-8:16

Superliga - Holdet E26

Gør sæsonen sjovere med Super Manager

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 4. jul

FCM

vs

SIF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce