2026-08-23 07:41:10

Skrækstart irriterer Shaw: Der er ingen undskyldninger

Luke Shaw mener ikke, at Manchester United kan finde nogen undskyldninger for 0-2-nederlaget til oprykkerne fra Hull City i Premier League-premieren.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 1. runde

FT

HUL

2 - 0

MUN

17'
10
Semi Ajayi
Mål
38'
20
Nobel Mendy
Mål

Manchester United fik en skrækkelig start på Premier League-sæsonen, da holdet lørdag eftermiddag tabte 0-2 til oprykkerne fra Hull City.

Ifølge venstre backen Luke Shaw var det især mangelfuld opdækning ved to standardsituationer, der var skyld i nederlaget, som han ikke kan finde nogen undskyldninger for.

Det fortæller han i et interview med Stan Sport efter slutfløjt.

- Jeg vil gerne sige, at der ikke er nogen undskyldninger for at tabe den her kamp, men vi er i starten af sæsonen, og der er stadig spillere, der er ved at finde formen igen. Men det er ikke nogen undskyldning. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Skrækstart irriterer Shaw: Der er ingen undskyldninger
Foto: Scott Heppell/Reuters/Ritzau Scanpix

- Al respekt til Hull, men Manchester United bør komme her og vinde. Det skete ikke, og derfor er vi nødt til at kigge på kampen og analysere, hvad der gik galt. Jeg tror godt, vi ved det, men det er godt at se det i øjnene, siger Shaw.

United får mulighed for at rejse sig om en uge, hvor Ipswich gæster Old Trafford.

Opgøret spilles søndag aften med kickoff 17.30. 

Podcast Cover

Kan AGF levere nyt mirakel?

Hattrick | Afsnit 3

Vi starter dagens Hattrick med et opkald til Lissabon, hvor Bolds udsendte i Portugal kommer med en beretning fra AGF's 1-3-nederlag til Benfica i Europa League-kvalifikationen.

Læs mere
-15:21

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 1. runde

FT

HUL

2 - 0

MUN

17'
10
Semi Ajayi
Mål
38'
20
Nobel Mendy
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce