Mandag aften rundede Coventry 2025 af med et 2-0-nederlag på hjemmebane i topkampen mod Ipswich.
Coventrys cheftræner Frank Lampard mener, at det var et skuffende resultat, men understreger samtidig, at Ipswich er et godt hold i Championship.
- Det er skuffende, men nogle gange må man bare sige, at vi ikke helt var på vores sædvanlige bedste niveau, og at modstanderen er et virkelig stærkt hold, og at vi tabte kampen, fortæller Coventry-chefen til BBC.
Selv om nederlaget i første omgang tager hårdt på Frank Lampard, så understreger han, det er vigtigt at hans mandskab husker på, hvor langt de er nået.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg tror, vi kan klappe os selv på skulderen som helhed på grund af, hvor vi er nået hen - hvis man i starten af sæsonen spurgte folk, hvor man gerne ville være ved nytår, og så så havde set, hvor vi er, ville man sige 'wow', siger Lampard
Trods nederlaget topper Coventry fortsat Championship suverænt.
Frank Lampard og co. ligger nummer et med 51 point. Middlesbrough indtager andenpladsen med 43 point.
Du kan se tabellen her.

Coventry
Ipswich
Championship


























