Brøndby har det ene ben ude af Conference League-kvalifikationen.
Det er realiteten efter 3-0-nederlaget til Víkingur Reykjavík. Det er Brøndbys andet nederlag i træk, men Nicolai Vallys er overbevist om, at klubben kan bremse den dårlige periode.
- Vi skal se os selv i spejlet og kigge indad. Og så skal vi møde ind i morgen med energi og tro på, at vi kan vende det her. Vi har tabt to kampe i træk, og vi har en kamp allerede søndag. I den her periode er der ikke tid til at hænge med hovedet, men i dag skal vi være skuffede, rigtig skuffede, siger Vallys til Viaplay.
Brøndby spiller igen søndag, hvor de møder Vejle Boldklub på hjemmebane.
Artiklen fortsætter efter billedet

Derefter venter Víkingur Reykjavík i returopgøret.
Du kan se hele interviewet med Nicolai Vallys øverst i videoen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
ECL-kval


































