1. Division -Sloth fik debut i 1. div: Godt at komme i gang
Foto: FC Helsingør
2020-11-28 10:31:01
Foto: FC Helsingør

Sloth fik debut i 1. div: Godt at komme i gang

Casper Sloth fik debut for FC Helsingør fredag, og han håber, at det er startskuddet til at få vist sig frem i efterårets sidste kampe.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 13. runde

FT

FCH

2 - 1

FAM

5'
10
Jeppe Kjær
Mål
43'
11
Kevin Höög Jansson
Mål
87'
11
Pierre Larsen
To gule kort
90'
21
Lucas Ravn-Haren
Mål

Casper Sloth har haft et par kaotiske år i fodboldverdenen, men fredag fik han debut for FC Helsingør, der slog Fremad Amager 2-1 i overtiden.

Sloth spillede senest en fodboldkamp i juli 2019, og han var derfor glad for at få minutter i benene.

- Det var godt at komme i gang med at spille, og det var fedt for mig at få debut i en sejr. Jeg er fint tilfreds med min tid på banen, siger Sloth til Helsingør Dagblad.

- Der var noget at se til, og når det slutter med en sejr på et mål i overtiden, er det altid sjovt. Vi træner og spiller for at vinde, og det var noget tid siden, holdet sidst har fået tre point. Jeg håber, at det var startskuddet til, at jeg kan få mere spilletid i de sidste tre kampe, så jeg kan vise mig frem.

Casper Slot blev indskiftet efter 66 minutter af fredagens opgør.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 13. runde

FT

FCH

2 - 1

FAM

5'
10
Jeppe Kjær
Mål
43'
11
Kevin Höög Jansson
Mål
87'
11
Pierre Larsen
To gule kort
90'
21
Lucas Ravn-Haren
Mål
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce