2022-08-17 10:49:28

Spillerforening nedsabler Barca: Braithwaite mobbes

Ifølge Spillerforeningens direktør Michael Sahl Hansen bliver Martin Braithwaite behandlet på en fuldkommen urimelig måde i Barcelona.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 2. runde

FT

SOC

1 - 4

BAR

Spillerforeningen er langt fra tilfredse med Barcelonas behandling af Martin Braithwaite.

I et interview med B.T. langer foreningens direktør, Michael Sahl Hansen, ud efter den catalanske klub, der ifølge Sahl behandler Braithwaite på en chikanerende måde. 

- Den behandling, som Martin oplever, er komplet urimelig. Noget, der vel ligger er sted mellem mobning og chikane, siger han og fortsætter.

- Det er beskæmmende, hvordan FC Barcelona forsøger at presse ham ud af sin kontrakt, ud af sin ansættelse. En spiller, der kom dem til undsætning, da de var pressede, bliver nu udskammet. Hvor er ordentligheden, lyder det fra Sahl.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Spillerforening nedsabler Barca: Braithwaite mobbes
Foto: Alejandro Garcia/EPA/Ritzau Scanpix

Den spanske presse har sommeren over beskrevet, hvordan Barcelona desperat har forsøgt at afskibe Braithwaite for at skabe økonomisk råderum til at hente og registrere nye spillere.

Braithwaite selv har angiveligt ikke været åben for et skifte, og det har eftersigende sendt ham ud i kulden i klubben. 

Senest har den spanske avis Sport skrevet, at Barcelona undersøger muligheden for at ophæve den danske angribers kontrakt uden at betale det fulde beløb. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 2. runde

FT

SOC

1 - 4

BAR

Annonce

62 kommentarer

Se kommentarer
Annonce