2025-10-21 06:23:23

Spøjst: Atletico forlod Emirates uden bad - intet varmt vand

Ifølge flere spanske medier måtte Atletico Madrid-spillerne mandag aften forlade Emirates Stadium uden et bad, fordi der ikke var varmt vand i hanerne.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 3. runde

FT

ARS

4 - 0

AMA

Der venter et stort Champions League-brag, når Arsenal og Atletico Madrid tirsdag aften tørner sammen i London.

Opgøret har dog fået en spøjs optakt.

Mandag aften var Atletico Madrid på Emirates Stadium for at træne inden opgøret. Det blev en våd aften på grund af regnvejr, men til spillernes store overraskelse måtte de forlade stadion uden at komme i bad.

Ifølge flere spanske medier var der nemlig ikke varmt vand i hanerne på Emirates Stadium. Derfor kom Atletico-spillerne først i bad, da de kom tilbage til hotellet.

Marca beretter, at situationen førte til stor frustration i den spanske lejr. Madrid-klubben har derfor indgivet en klage til UEFA.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Spøjst: Atletico forlod Emirates uden bad - intet varmt vand
Foto: Henry Nicholls/AFP/Ritzau Scanpix

Den spanske avis har været i kontakt med Arsenal, som har forklaret situationen. Ifølge London-klubben kom der varmt vand klokken 19.25, men det var 10 minutter efter Atletico Madrids afslutning på træningen.

Arsenal har sendt en officiel undskyldning til Atletico Madrid, skriver Marca.

Opgøret mellem Arsenal og Atletico Madrid spilles tirsdag aften klokken 21.00.

Podcast Cover

Hvem står stærkest inden sæsonstart?

Ugens Suppe | Afsnit 1

Ugens Suppe er tilbage. Efter ni måneders pause er vi klar med en ny udgave af Bolds Superliga-podcast.

Læs mere
-58:20

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 3. runde

FT

ARS

4 - 0

AMA

Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce