3F Superliga -Stolt Riddersholm om redning: Det er magisk
2020-07-04 20:29:12
Foto: Getty Images

Stolt Riddersholm om redning: Det er magisk

SønderjyskE-træner Glen Riddersholm storroser sit hårdt kæmpende mandskab efter de lørdag sikrede sig overlevelse. Han kalder den sidste uge for magisk.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 31. runde

FT

SØN

1 - 1

OB

77'
10
Alexander Bah
Mål
80'
11
Mikkel Hyllegaard
Mål

SønderjyskE nåede lørdag sin anden vigtige milepæl i denne uge, da de lørdag spillede 1-1 mod OB og dermed sikrede sig endnu en sæson i 3F Superligaen.

Det kom blot tre dage efter holdet vandt pokaltitlen mod AaB, og det får cheftræner Glen Riddersholm til at kalde den sidste uge for magisk i et interview med Eurosport 2.

- Det er jo mange følelser. Det er stolthed på holdets vegne. Det er magisk, den uge vi har været igennem. Både med i onsdags og i dag, hvor vi en runde før gruppespillet er færdig sikrer eksistens. Det betyder alt for os.

Riddersholm var en særdeles glad mand efter lørdagens resultat, og i interviewet med Eurosport 2 erkendte han, at han måske var gladere for redningen i Superligaen end for pokaltitlen.

- Jeg er lettet, for jeg er tømt. Jeg er træt, men jeg er sindsygt glad, og jeg er måske mere glad end jeg var i onsdags, fortalte cheftræneren.

SønderjyskE spiller sin næste kamp mod Lyngby på onsdag, men den kommer ikke til at få betydning i det samlede regnskab, da Lyngby nu ikke længere kan indhente SønderjyskE.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 31. runde

FT

SØN

1 - 1

OB

77'
10
Alexander Bah
Mål
80'
11
Mikkel Hyllegaard
Mål
Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce