




Swansea har kæmpet meget med at få point på kontoen i denne sæson. Lørdag gik det dog imponerende godt, da waliserne på udebane slog Liverpool med 3-2.
Swansea kom foran 2-0, før Liverpool kom på 2-2. Men til sidst sendte Gylfi Sigurdsson Swansea på sejrskurs. Og klubbens nye manager Paul Clement var meget stolt efter kampen.
- Vi har hele tiden talt om, at vi skulle have nogle gode præstationer, og i dag (lørdag, red.) leverede vi en seriøs 90 minutters præstation, siger Paul Clement til Swanseas hjemmeside.
- Vi forsvarede godt, greb vores chancer på dødbolde, og vi så farlige ud på kontraangreb. Denne form for præstation kan give alle et løft og hjælpe til med at finde noget selvtillid, siger han.
- Spillerne viste stor karakter, da der stod 2-2, og det var meget positivt for os, siger Clement.
Med sejren bevægede Swansea sig op over nedrykningsstregen i Premier League.


Swansea
Premier League






























