International -Sur Genk-kant: Thorup havde ikke nok 'balls'
2020-11-10 06:52:32
Foto: Getty Images

Sur Genk-kant: Thorup havde ikke nok 'balls'

Genk-spilleren Theo Bongonda er yderst skuffet over den måde, som Jess Thorup forlod klubben på.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Jess Thorup er som bekendt rykket fra Genk til FC København, men i den belgiske klub er man ikke imponeret over trænerens håndtering af skiftet.

Genks offensivspiller Theo Bongonda mener, at det var en ufin måde, som Thorup forlod klubben på.

- Det generer mig ikke, at han smuttede, men måden, han gjorde det på, gør, siger Theo Bongonda til Sporza.

- Vi var netop kommet igennem en svær periode, og han kunne have informeret os om, at han havde fået et bedre tilbud fra en anden klub.

- Thorup havde ikke nok 'balls' til at fortælle os noget. Det kan godt være, han er en dygtig træner, men jeg er skuffet over ham som menneske. Jeg var skuffet.

- Jeg ville gerne have haft ham som træner, men vi har slået tilbage på den bedst tænkelige måde (med en sejr over St. Truiden, red.), siger Bongonda.

Jess Thorup nåede halvanden måned i jobbet som Genk-træner.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce