





Sverige er havnet i en svær gruppe ved VM, hvor den nemmeste modstander på papiret er Tunesien.
Derfor var der pres på svenskerne natten til mandag dansk tid, da netop Tunesien var modstanderen.
Starten på kampen blev præcis, som Sverige kunne ønske.
Efter syv minutter var Viktor Gyökeres tæt på at score, men afslutningen blev blokeret. Det gjorde dog ikke noget, for bolden røg ud til Yasin Ayari, der på fornem vis bragede bolden i kassen. Ayari har tunesiske rødder og valgte derfor ikke at juble, men resten af spillerne kunne fejre en flot scoring.
Sverige dominerede i første halvleg, og efter en halv time blev føringen fordboblet.
Viktor Gyökeres sendte Alexander Isak afsted, og angriberen løb direkte mod mål og afsluttede. Tunesien-målmand Abdelmouhib så skidt ud og lod bolden gå i mål.
Tunesien fik en livline kort før pausen, da Omar Rekik udnyttede Hannibal Mejbris slotte indlæg og headede reduceringen i mål.
Tunesien kom fint ud til anden halvleg, men kæmpede med at skabe chancer.
Efter en time lavede Tunesiens Ellyes Skhiri en stor fejl, og den udnyttede svenskerne til perfektion, da Viktor Gyökeres sparkede 3-1-scoringen i mål.
Herfra stod der Sverige på det hele, og det var blot et spørgsmål om, hvor stor sejren ville blive. Efter 84 minutter blev det 4-1, da Mattias Svanberg scorede efter en dødbold. Først blev der dømt offside, men efter et VAR-gennemsyn viste det sig, at Alexander Isak havde rørt bolden, da den var på vej mod Svanberg, og dermed stod han ikke offside.
I kampens overtid blev det 5-1, og her blev Yasin Ayari dobbelt målscorer. Midtbanespilleren tog chancen fra distancen, og det var en god idé. Bolden strøg i det lange hjørne til stor jubel.
Det blev kampens sidste aktion. Sverige fik dermed en fremragende start på VM, mens Tunesien skuffede fælt.
De resterende hold i gruppen er Holland og Japan.

Make VM Great Again: Så er vi i gang!
Drømmeklubben | Afsnit 2De første VM-kampe er blevet spillet, og Drømmeklubben vender hele molevitten med flere nye favoritter i blandt.
Læs mere

FIFA VM
Tunesien
Sverige






































