Kritikken hagler ned over Jon Dahl Tomasson fra især de svenske fans, der efter 2-0-nederlaget til Schweiz ønsker landstrænerens afgang.
Lørdag kunne Fotbollskanalen så fortælle, at Kim Källström, der er fodbolddirektør i det svenske fodboldforbund, løbende har været i kontakt med potentielle trænere, så det svenske fodboldforbund har nogle muligheder på hånden.
Men det afviser landsholdschefen i det svenske fodboldforbund, Stefan Pettersson.
- Der er ikke taget kontakt til andre trænere, og der er intet, der er blevet fremskyndet på nogen måde. Der er heller ikke holdt krisemøder eller krisesamtaler.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Selvfølgelig følger vi situationen nøje og diskuterer løbende, men vi er ikke i nogen krisesituation. Det bliver ikke en krise, fordi vi hele tiden taler sammen og holder os opdaterede.
- Når man er forberedt, undgår man kriser, lyder det fra chefen under lørdagens åbne træning ifølge Fotbolldirekt.
Sverige møder mandag Kosovo.

VM Morgenbriefing: Frankrig klar til endnu en semifinale
Hattrick | Afsnit 143Frankrig lod aldrig Marokko tro på revanche og bookede en plads i VM-semifinalen.
Læs mere
Sverige
VM kval. UEFA



































