2025-02-24 06:30:00

Syv mål imod: Nørgaard forsvarer keeper

Marcus Bundgaard og Sønderjyske har lukket syv mål ind i de seneste to kampe. Cheftræner Thomas Nørgaard ser en mentalt stærk keeper med en topattitude, der bare skal fortsætte.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Farum
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 19. runde

FT

FCN

3 - 2

SØN

22'
01
Lirim Qamili
Mål
25'
11
Mario Dorgeles
Mål
27'
21
Levy Nene
Mål
58'
31
Levy Nene
Mål
84'
32
Maxime Soulas
Mål

Sønderjyske har fået en hård start på foråret i Superligaen.

I første runde fik de ørerne i maskinen mod AGF, der vandt knusende 4-1.

Søndag blev det igen til nul point, da Sønderjyske tabte 2-3 på udebane mod FC Nordsjælland. 

Det betyder samtidig, at sønderjyderne har lukket hele syv mål ind i forårets første to kampe. 

I alt har klubben indkasseret 44 mål i 19 Superliga-kampe - det er flest af alle. 

Det har med andre ord været en voldsom start for nyindkøbet - og førstekeeperen - Marcus Bundgaard.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Syv mål imod: Nørgaard forsvarer keeper
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

Men Sønderjyskes cheftræner Thomas Nørgaard ryster ikke på hånden, da Bold spurgte ham ind til sin keepers svære start. 

- Han er en ny keeper, der hurtigt er blevet kastet i ilden. Nu har vi indkasseret nogle mål, og det har både jeg, Marcus og vores målmandstræner brugt meget tid på. 

- Marcus er stærk, og han er mentalt stærk. Han ved, at ting nogle gange tager lidt tid i forhold til at få skabt relationer, hvilket er så vigtigt for en keeper. 

- Jeg er kun interesseret i at få skabt nogle sejre til os alle sammen. Men når jeg kigger på Marcus, så kigger jeg på attituden, og indtil videre har den været i top. Han skal bare blive ved med at gøre det, han gør, forklarede cheftræneren. 

Sønderjyske er fortsat placeret på Superligaens tiendeplads efter søndagens nederlag. Der er et point op til AaB og fem point ned til Lyngby.

Næste opgave for Bundgaard, Nørgaard og co. er mod Silkeborg, der venter søndag.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 19. runde

FT

FCN

3 - 2

SØN

22'
01
Lirim Qamili
Mål
25'
11
Mario Dorgeles
Mål
27'
21
Levy Nene
Mål
58'
31
Levy Nene
Mål
84'
32
Maxime Soulas
Mål
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce