


Thisted FC var søndag en tur på Gladsaxe Stadion for at møde AB i 2. division. Det blev dog en skuffende oplevelse for det jyske mandskab, da Thisted tabte opgøret med 1-2.
Den midlertidige Thisted-cheftræner Peter Bechmann siger til klubbens Facebook-side, at holdet leverede en god indsats, og derfor var det ekstra skuffende, at det blev til et nederlag.
- Det er en ærgrelse, synes jeg egentlig. Jeg synes, at vi gjorde sindssygt mange ting rigtige, som vi havde forberedt inden.
- Vi stod solidt på banen, og vi har den disciplin, der skulle til for at spille mod AB. De vil rigtig gerne leve på deres omstillinger.
- Langt hen ad vejen synes jeg, at vi gjorde tingene rigtigt, men vi må også erkende, at vi skabte for lidt. Det er en ærgerlig følelse, fordi vi kunne nemt have fortjent et point, siger Bechmann.
Han siger endvidere, at han ikke har opgivet håbet om at komme i top seks.
Thisted er nummer otte i 2. division med 17 point efter 15 kampe. Holdet har tre point op til FC Roskilde, men Thisted har en kamp i hånden. Peter Bechmann og co. møder Esbjerg fB onsdag 23. november.

Thisted FC
CampoBet 2. division


































