Thomas Thomasberg har fire dage til at gøre sit OB-mandskab klar til kamp mod Sønderjyske i Superligaen.
Den nye OB-træner blev ansat torsdag, men tager først hul på den første træning fredag.
I den forbindelse fortæller Thomasberg, at det i første omgang handler om de fundamentale ting op til debutkampen i OB-sædet.
- Det bliver en balance, for vi kan ikke nå at træne nogle af de ting, som man normalt gør i en opstart. Men så er det heller ikke sådan, at de ikke har trænet fodbold eller ikke kan finde ud af at lave simple indersideafleveringer, indleder Thomasberg og uddyber:
- Der er selvfølgelig nogle ting rent taktisk, og måden vi gør det på og udenfor banen, hvor jeg vil have min tilgang. Hvordan det har været, spekulerer jeg egentlig ikke på. Dér vil jeg prøve at sætte mit præg sammen med en masse andre folk og spillere, og det er det, vi skal i gang med nu.
Artiklen fortsætter efter billedet

Alexander Zorniger nåede én runde i den nye sæson, før han blev fyret på Fyn. Det betyder også, at Thomasberg kommer ind til en sæson uden opstart.
Det havde han gerne været foruden, men den 51-årige træner er klar til sætte sit præg allerede fra dag ét.
- Hvis du spørger mig, så vil jeg da hellere have haft tre-fire ugers opstart, men selvfølgelig tror jeg stadig på, at vi ret hurtigt kan komme på sporet noget af det, vi gerne vil. Det tror jeg på, at det allerede kan ses på mandag.
- Det gode er, at jeg kender den danske liga ret godt, så det gør måske noget i forhold til, hvor jeg startede i Polen, hvor det var en helt blank side i forhold til modstandere. Jeg kommer til at arbejde længere i de her dage, men det har jeg heller ikke noget imod.
Fællesnævneren for både Sønderjyske og OB efter første Superliga-runde er, at de begge står uden point. Sønderjyderne tabte mod FC Midtjylland, mens OB led et nederlag mod Viborg FF.

AGF-miraklet i Poznan
Hattrick | Afsnit 163AGF gjorde onsdag det umulige og overkom et 1-4-nederlag, da de efter straffesparkskonkurrence spillede sig videre mod Lech Poznan i Champions League-kvalifikationen. Bolds udsendte i Polen kommer med en beretning.
Læs mere
OB
3F Superliga


























