Dominick Drexler og resten af FC Köln-truppen har ikke spillet fodboldkamp i efterhånden lang tid.
I Tyskland barsler man dog med en plan, der kan skyde de to Bundesliga-rækker i gang den 9. maj uden tilskuere på lægterne, og den er Drexler, som i en kort periode var FC Midtjylland-spiller, med på.
- Lige nu vil jeg med glæde spille. Kampe uden fans bliver aldrig sjove, men som Christoph Kramer har sagt: Der er intet værre som fodboldspiller end ikke at kunne spille mod hinanden. Derfor ville jeg ikke sige nej til kampe bag lukkede døre lige nu, siger Drexler ifølge klubbens hjemmeside.
Han kan dog glæde sig over, at FC Köln har lov at træne i grupper.
- Det er jeg meget taknemmelig for, men jeg savner virkelig konkurrencen i det. Jeg er sportsmand, og vi er midt i en sæson, så jeg vil gerne spille færdig, siger Drexler.
Han slår dog fast, at det selvfølgelig skal være under de rette præmisser, og at spillerne ikke skal testes, hvis der er andre, der har mere behov for det.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


FC Köln
Bundesliga































