2022-02-05 06:30:00

Tidligere SL-spiller valgte DS-klub: Fint tilbud

Den tidligere Superliga-spiller André Bjerregaard siger til LigaBold.dk, at flere klubber viste interesse for ham, men angriberen har valgt at spille for Holstebro, da han har fået den bedste pakke.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Danmarksserien er blevet en profil rigere.

Den tidligere Superliga-spiller André Bjerregaard kommer nemlig fremover til at spille for Holstebro Boldklub i Danmarksserien Pulje 4.

I januar sagde André Bjerregaard til LigaBold.dk, at han gerne ville finde en serieklub i Aarhus-området, men alligevel lokkede Holstebro med en god pakke, siger han til LigaBold.dk.

Angriberen havde endda flere klubber på hånden.

Artiklen fortsætter efter billedet

Danmarksserien -Tidligere SL-spiller valgte DS-klub: Fint tilbud
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

- Der var da et par stykker hist og her, så det var svært at finde ud af, hvem det skulle være. Jeg havde egentlig sagt, at det skulle være omkring Aarhus, men da muligheden bød sig, og at klubben var rimelig fleksible med, at jeg ikke skulle komme tre-fire gange om ugen, så syntes jeg, at det var et fint tilbud, som de kom med, siger André Bjerregaard til LigaBold.dk, der tilføjer, at der har været tale om klubber fra Danmarksserien og ned.

Det trak også meget i Bjerregaard, at Holstebro spiller med om oprykning til 3. division. Lige nu er Holstebro blot to point efter Odder i toppen af puljen.

- Når det endelig skulle være, så er det lidt sjovere at spille om at rykke op fremfor overlevelse. Så kan jeg få lov til at få den mulighed, og det er rimelig fleksibelt, så jeg ikke skal rende til Holstebro hele tiden, og jeg kan selv styre det. Det er en fin mulighed, siger angriberen, der forventer nogle fede kampe i Danmarksserien.

Vil tage ansvar

Selvom 30-årige Bjerregaard har været vant til at spille Superliga- og divisionsfodbold, så tror han, at Danmarksserien passer fint til ham. Han roser Holstebro for at have nogle dygtige spillere, og det hele kører professionelt. Angriberen er også overrasket over niveauet på Holstebro-holdet.

Med Superliga-kampe på CV'et forventes der, at Bjerregaard tager ansvar, og det er han også villig til.

- Det er da klart, at man skal bidrage med noget, når man har spillet på det niveau, som man har gjort, og man skal komme med noget ro inde på banen.

- Mange af de unge er måske lidt ivrige, og derfor skal jeg komme med lidt ro og lære dem at tage de rigtige beslutninger en gang imellem i stedet for at drible en ekstra mand. Så meget anderledes bliver det vel heller ikke, så jeg føler, at det meget er det samme, om det er 2. division eller Danmarksserien, siger André Bjerregaard til LigaBold.dk, der pointerer, at det kribler lidt i ham, at han skal spille med en oprykning til 3. division med Holstebro.

André Bjerregaard er ifølge transfermarkt.com noteret for 290 kampe, og her har han kreeret 45 mål og 31 oplæg.

Angriberen har spillet for AC Horsens, Hvidovre IF, Skive, Middelfart og islandske KR Reykjavik. Som helt ung var han i FC Midtjylland og Silkeborg.

Bjerregaard fik 75 Superliga-kampe for AC Horsens, og det kvitterede han med seks mål og otte oplæg.

Du kan se et af Bjerregaards mål i Superligaen i videoen øverst i artiklen.

Artiklen er bragt i samarbejde med LigaBold.dk.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce