2021-07-16 08:39:02

To Esbjerg-talenter tager til Færøerne

AB Argir henter fire danske spillere, herunder de to Esbjerg-talenter Mads Zaar og Adis Murati.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Den færøske klub AB Argir henter fire danske spillere til holdet, der spiller i den næstbedste række.

De to 19-årige Esbjerg-talenter Mads Zaar og Adis Murati skifter den danske vestkyst ud med AB Argir, hvor de vil få seniorfodbold i benene, hvilket de ikke nåede i Esbjerg.

Mads Zaar, der ligesom Adis Murati er offensivspiller, nåede dog at sidde på bænken til fire førsteholdskampe for Esbjerg.

Også Adis Muratis bror, Ardit Murati, rykker til AB Argir, og han har de seneste to sæsoner spillet i FC Sydvest efter sin ungdomstid i SønderjyskE.

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -To Esbjerg-talenter tager til Færøerne
Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix

21-årige Ardit Murati har spillet 45 kampe for FC Sydvest og er inde omkring det albanske ungdomslandshold.

AB Argir henter også Anders Nagel i Danmarsserie-klubben Viby IF.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce