Vi er to uger inde i januar, og indtil videre har Brøndby ikke lavet nogen handler.
Fodbolddirektør Carsten V. Jensen kigger dog på flere temaer, og et af dem er at tynde en smule ud i truppen.
- Vi er 29 spillere, og der er et forår uden pokalfodbold og europæisk. For at der ikke skal være for lang vej ind til spilletid for et antal spillere, giver det jo mening at kigge på muligheden for at finde spilletid andetsteds.
- Det er igen en balance, og det er forskelligt fra spiller til spiller, hvad det er, der præcis er målet og sigtet her. Der kan være noget, der sigter mod en permanent løsning, og andet sigter på, at man lige skal ud og vende, før man kommer tilbage og konkurrerer igen. Det kigger vi ind i.
- Skulle vi ende ud med, at januar bare bliver status quo, så tror jeg, vi ville løbe rundt med et lille smil på, siger Carsten V. Jensen.
Uhre og Maxsø
Artiklen fortsætter efter billedet

Et andet væsentligt tema er, at Brøndby gerne vil holde på profilerne Mikael Uhre og Andreas Maxsø.
På nuværende tidspunkt sker der ikke det store omkring de to.
- Temaerne har ikke ændret sig, og der er ikke rigtig rykket noget, der gør, at vi står nu og er i fuld vigør. Det kan jo ændre sig, men lige nu og her hvor vi nærmer os midten af måneden, er det stille og roligt, fortæller CV.
Andreas Maxsø har en frikøbsklausul i sin kontrakt, som gør, at Brøndby ikke kan stille noget op, hvis buddet er det rigtige.
- Sådan er det jo. Hvis pengene stemmer, er det jo sådan, det er, siger Carsten V. Jensen.
Det har tidligere været fremme, at frikøbsklausulen angiveligt er på 11 millioner kroner.
Vi har midler denne gang
Brøndby vandt i sommer mesterskabet og fik en stor pose penge for at deltage i Europa League, og dukker det rigtige op, er Carsten V. Jensen klar til at slå til.
- Vi er sådan set altid i markedet, men der skal altså noget til at forbedre den trup, vi har, men det er sådan, at fra Brøndby for et år siden og så til nu er der væsentlige forskel, at vi rent faktisk har nogle midler, vi kan gøre brug af, hvis vi synes, det er det helt rigtige at gøre.
- Vi er på den måde i markedet, og kan vi se, at der ligger klare forbedringer og de rigtige beslutninger, har vi også økonomien til det, fastslår CV.
Regner du med, at I står styrket efter transfervinduet?
- Man kan jo altid sige, man ønsker at være styrket, men hvad er det? At være styrket kan jo også være, at man holder sammen på en gruppe, der så er sammen i endnu længere tid.
- Jeg ved godt, at for menigmand, fodboldinteresserede og i det her tilfælde for mange Brøndby-fans, tror man, at meget kan løses i et transfervindue, men så vi jeg bare tilbage til at sige, hvad jeg ofte siger; der bliver altså løst endnu flere ting i dagligdagen. Altså i arbejdet i Masterclass og med spillerne i truppen.
- Det er der, tingene bliver skabt. Det der med at man tror, at man ofte kan løse det ved lige at kigge over på den anden side af hækken... nej. Ofte er det sådan, at først får vi på puklen for ikke at gøre noget, og når vi så gør noget, får vi på puklen for, at det ikke var det rigtige, fordi det ikke lige lykkes med det samme. Sådan er det jo i den verden her.
- Med mindre man virkelig kan gå ud, og det siger spar to, og man er stensikker på, at det niveau er tårnhøjt og går ind og forbedrer Brøndbys hold markant, så vil den slags tanker give mening, men den type økonomi er ikke den, vi arbejder med.
- Derfor vil jeg bare tilbage til at sige, at vi er super glade for truppen, bredden og styrken, den har vist at indeholde, og for at vi har et udgangspunkt for foråret, hvor vi har en god mulighed for at få nogle gode oplevelser på stadion og måske gøre det spændende igen, siger Carsten V. Jensen.
Brøndby overvintrer på tredjepladsen i 3F Superligaen med fem point op til topholdet FC Midtjylland.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga





































