Super Lig -Trezeguet-straffe sikrede Kasimpasa-remis
2019-03-04 20:05:17
Foto: Getty Images

Trezeguet-straffe sikrede Kasimpasa-remis

Kasimpasas Trezeguet brændte straffe, men værterne formåede alligevel at udligne Trabzonspors føring, da de to hold delte med 2-2. Akhisarspor slog Alanyaspor 3-1 i den tyrkiske liga.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Super Lig - 24. runde

FT

KAS

2 - 2

TRA

30'
01
Anthony Nwakaeme
Mål
45'
02
Anthony Nwakaeme
Mål
63'
12
Stipe Perica
Mål
90'
22
Trezeguet
Mål på straffe

Trabzonspor skulle mandag forsøge at hænge på toppen af den tyrkiske liga, da de gæstede Kasimpasa, som havde tabt fem ligakampe i streg.

At Trabzonspor var favoritter var da også til at se i kampens første halvleg, hvor Anthony Nwakaeme først tog sagen i egen hånd og scorede til 1-0 efter en smuk solotur.

Kort efter fortsatte Nwakaeme sit show, da han med et cowboy-træk sneg sig igennem to modstandere, inden han kom alene igennem og prikkede bolden i kassen til 2-0.

De hårdt prøvede værter lod sig dog ikke kue, og efter 20 minutter af anden halvleg fik Perica reduceret til 2-1 på et flot hovedstød.

Det resultat stod længe, men til allersidst blev værterne tildelt et straffespark for en Trabzonspor-hånd på bolden i feltet.

Det skulle Trezeguet tage sig af, og den 24-årige egypter lagde sikkert bolden midt i målet.

Dermed var Kasimpasas første point i seks kampe en realitet, mens skuffelsen var til at føle for gæsterne.

Mandagens andet opgør i Super Lig stod mellem Akhisarspor og Alanyaspor, og det blev en stor overraskelse, hvor bundholdet Akhisarspor snuppede en 3-1-sejr på hjemmebane.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Super Lig - 24. runde

FT

KAS

2 - 2

TRA

30'
01
Anthony Nwakaeme
Mål
45'
02
Anthony Nwakaeme
Mål
63'
12
Stipe Perica
Mål
90'
22
Trezeguet
Mål på straffe
Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce