Klokken 14 tages der hul på Superliga-foråret på Jysk Park, hvor Viborg FF er på besøg.
I den grønne lejr ser cheftræner Nickolai Lund enormt meget frem til, at det går løs.
- Det bliver godt at komme i gang igen, og man bliver altid mere og mere spændt, jo tættere på kampstart, man kommer. Vi har haft en god opstart med god udvikling på flere områder, og det skal vi ud at vise nu.
- Det er nu, det gælder, så vi glæder os til, at der er noget på spil og så handler det om, at vi igen skal levere stærk præstation, og forhåbentlig giver det tre point, siger Nickolai Lund til vff.dk.
Cheftræneren har stor respekt for Silkeborg, der ligger på tiendepladsen med 19 point for 18 kampe.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi skal spille modent og sørge for, at det ikke bliver en alt for åben kamp. De er dygtige, når områderne på banen bliver store, så det skal vi undgå. Samtidig skal vi true de rum, hvor det gør ondt på dem, og det har vi forhåbentlig lagt en god plan for.
- Vi ved, det altid er svært at spille på deres hurtige bane, og selvom de måske har haft en lidt udfordrende sæson, så ændrer det ikke på, at vi har stor respekt for dem.
- De er afklaret med, hvad de vil, de har en dygtig træner og mange dygtige spillere, så vi skal være ekstremt skarpe i vores ting, siger Lund.

Vil gennemtvinge FCM-skifte: Magnus Jensen smider bindet
Hattrick | Afsnit 166Dagens Hattrick starter med FC Midtjyllands interesse i Sønderjyskes Magnus Jensen. Forsvarsspilleren vil også selv skiftet, og mandag havde han således smidt anførerbindet.
Læs mere
Silkeborg IF
Viborg FF
3F Superliga



































