





AGF vandt hele 5-1, så det fik i sidste ende ingen betydning for resultatet, men igen kom VAR i fokus.
I forrige runde var Kristian Arnstads hånd på bolden forud for AGF’s andet mål i Parken særdeles omdiskuteret, men mandag aften gik det imod aarhusianerne i Odense.
VAR kaldte Morten Krogh til skærmen i slutningen af første halvleg, og dommeren endte med at pege på pletten, fordi bolden ramte Mads Emil Madsen på armen.
- Hele det der VAR-show og hands-regler… Jeg tror heller ikke, at dommerne selv ved, hvor grænsen går, siger Patrick Mortensen.
- Det er nok lidt, om det er søndag, mandag eller fredag, men det er, hvad det er. Jeg gider ikke bruge så meget tid på det, for det er lidt uden for vores kontrol.
Artiklen fortsætter efter billedet

Jakob Poulsen er heller ikke helt med.
- Jeg var overrasket, fordi armen stak ud fra kroppen, men der, hvor den blev ramt på armen, det var tæt på kroppen.
- Men da han gik ud for at kigge, vidste jeg godt, at der var en god sandsynlighed for, at det ville ende, som det gjorde, siger AGF-træneren med et smil.
Se situationen i videoen til artiklen her.

VM Morgenbriefing: Norge drømmer videre - Mbappé knuser Sverige
Hattrick | Afsnit 129Erling Haaland sendte Norge i ottendedelsfinalen, hvor selveste Brasilien nu venter. Vi ser på den norske eufori og de stærke reaktioner fra både Haaland og Ståle Solbakken.
Læs mere
AGF
3F Superliga





































