VM -Van Dijk begræder Mané-skade: VM fortjener de bedste spillere
Foto: Bernadett Szabo/Reuters/Ritzau Scanpix
2022-11-18 10:25:53
Foto: Bernadett Szabo/Reuters/Ritzau Scanpix

Van Dijk begræder Mané-skade: VM fortjener de bedste spillere

Virgil van Dijk er ked af, at Sadio Mané ikke kommer med til VM-slutrunden. Det er han, dels fordi det er en god ven, dels fordi VM fortjener deltagelse fra de bedste spillere.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 1. runde

FT

SEN

0 - 2

HOL

Sadio Manés deltagelse ved VM har været oppe i luften i den seneste tid, torsdag aften blev det endeligt besluttet, at han ikke kommer til at deltage for Senegal. 

Bayern München-spilleren misser slutrunden på grund af en knæskade, og det ærgrer hollandske Virgil van Dijk. 

De to spillere har en fælles fortid i Liverpool, og de skulle efter planen have mødt hinanden i første gruppekamp mellem Holland og Senegal.

- Et VM fortjener de bedste spillere, og Sadio et én af dem. Han er verdensklasse, og han er min ven, så jeg kommer til at savne ham. 

Fraværet af Mané kommer ifølge Van Dijk til at svække Senegal.

- Det er en stor kamp, for det er vores første ved slutrunden. Senegal er afrikanske mestre, så de er stærke. De har andre gode spillere, men de har ikke andre med Manés kvalitet. De kommer til at savne ham, lyder det fra den hollandske stopper til Algemeen Dagblad. 

Ifølge tyske Bild står Sadio Mané til en pause på tre måneder som følge af sin skade. Det kan du læse mere om her. 

Opgøret mellem Holland og Senegal spilles mandag klokken 17.00.

Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 1. runde

FT

SEN

0 - 2

HOL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce