2026-09-16 19:48:24

Vatanspor håber på 100.000: Vil betyde meget

Onsdag eftermiddag tog pokalsensationen Vatanspor imod topholdet fra Superligaen FC Nordsjælland. Selvom miniputterne tabte 3-0, er det en stolt sportsdirektør, der står tilbage.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Vatanspor
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 9. runde

søndag 20. sep

VFF

vs

FCN

Så gik den desværre ikke længere.

Selvom den aarhusianske klub Vatanspor i sidste runde lykkedes med at sende 1. divisionsholdet fra AaB ud, måtte Jyllandsserie-klubben altså sande, at FC Nordsjælland blev for stor en mundfuld.

Holdet med tyrkiske rødder tabte nemlig med 3-0 til topholdet i Superligaen, der det meste af kampen havde fuldstændig styr på Pokaloverraskelsen fra Vatanspor.

På trods af nederlaget til Superliga-mandskabet ser Sportschef i Vatanspor, Osman Eroglu, positivt på den oplevelse, som den lille klub har været igennem de seneste uger.

- Vi vidste, at det ville blive en svær kamp i dag. De er jo teknisk utroligt dygtige og generelt bare et bedre hold, end vi er, og det vidste vi jo godt.

-  Det her har været en kæmpe oplevelse for en klub som vores. Det har været fantastisk med alt den opbakning, vi har fået, det kunne vi også mærke i dag. Vi vidste jo godt, at det ville få en ende på et tidspunkt.

Artiklen fortsætter efter billedet

Betano Pokalen -Vatanspor håber på 100.000: Vil betyde meget
Foto: Mikkel Berg Pedersen/Freelance/Ritzau Scanpix

Selvom det ikke er første gang, at den Aarhusianske klub møder et Superliga-hold i Pokalturneringen, så bliver oplevelsen ifølge Osman Eroglu ikke mindre.

- Nu har vi jo prøver det engang før mod AGF tilbage i 2022, nu gør vi det igen mod Nordsjælland, men derfor stopper det aldrig med at være fedt, når vi får besøg fra de her store hold. Selvom de ikke nødvendigvis kommer med deres bedste trup, så er det bare stort for vores spillere at spille de her kampe.

I Pokalturneringen er det sådan, at det amatørhold, der når længst i turneringen modtager en check på 100.000 kroner. Hvis det lykkedes AGF at vinde over Skjold, så tilfalder den check Vatanspor.

Efter kampen var sportsdirektøren forhåbningsfuld omkring, at det flotte beløb ville ende i hænderne på den lille Aarhusianske klub.

- Det ville betyde rigtig meget for en klub som vores. Vi ønsker jo at give spillerne de bedst mulige faciliteter. Et beløb på 100.000 kroner vil betyde, at vi kan give lidt ekstra til vores spillere, når de kommer i klubben. Det er jo dem der har vundet de 100.000, hvis de ender hos os.

 - Det samme gælder tilskuerne. Vi har mange tilskuere, der kommer og bakker os op, og dem vil vi gerne kunne give en god oplevelse. Vores tribune kunne godt trænge til en renovering eksempelvis.

Vatanspor spiller til dagligt i Jyllandsserie 2, hvor de har hentet 17 point i de første otte kampe.

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 9. runde

søndag 20. sep

VFF

vs

FCN

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce