Efter Vejles 3-1-sejr ude mod AaB meddelte klubben, at angriberen Raphael Dwamena er blevet taget af holdet grundet hjerteproblemer.
Vejle er derfor særdeles sårbare i de forreste kæder, da Luis Henrique døjer med en muskelskade, og Jacob Krüger kigger nu efter spillere udefra, der kan hjælpe.
- Dwamenas stop og Luis Henriques skade betyder, at vi er ramte i forhold til antallet af spillere til de forreste pladser.
- Vi håber, vi kan finde noget, som kan hjælpe os, selvom vi godt ved, det er svært, siger Jacob Krüger til Vejle Amts Folkeblad.
Mod AaB spillede 17-årige Wahid Faghir den centrale angriber, mens Leonel Montano blev indskiftet på positionen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Vejle Boldklub
3F Superliga
































