




Søndag blev der spillet masser af fodbold i Norge, hvor Eliteserien bød på flere ligakampe, hvor blandt andre Tromsø med danske Niklas Vesterlund og Jakob Haugaard var i aktion ude mod Sandefjord.
Her skulle gæsterne komme bagud med ikke bare 0-1, men også 1-2 i anden halvleg og helt indtil ti minutter før tid, inden det lykkedes at redde et 2-2-resultat i land - særligt takket være danske Vesterlund.
Den danske 23-årige spiller stod nemlig selv bag udligningen til 1-1 lige efter pausen, inden han også lagde assisten til 2-2-målet af Waren Kamanzi, der blev kampens slutresultat.
Målet var danskerens anden i sæsonen og kroner en god start for ham i den nye sæson, hvor han har spillet i alle klubbens første 11 kampe.
Andetsteds udmærkede danske Mikkel Maigaard sig med en assist til 2-1 for Sarpsborg 08 mod HamKam i en kamp, som man dog endte med at tabe med 2-3, mens Frederik Holst og topholdet fra Lillestrøm tabte med 0-3 mod Strømsgodset.


Strømsgodset
Lillestrøm
Tromsø
HamKam
Sarpsborg 08
Sandefjord
Norge Eliteserien


























