




Viborg og FC Nordsjælland mødte søndag aften hinanden i den sidste Superliga-kamp inden landsholdspausen.
Viborg trak sig sejrrigt ud af opgøret efter særligt en højintens første halvleg med fire mål.
Viborg startede bedst, da de mødte FC Nordsjælland.
Her pressede de virkelig på i begyndelsen af kampen og gjorde det svært for nordsjællænderne.
Efter otte minutter fik Victor Nelsson også et tidligt gult kort, da han tog bolden med ind på banen og forhindrede et hurtigt Viborg-indkast.
Viborg blev ved med at presse på, og kort efter Nelssons gule kort var det tæt på, at de bragte sig foran.
Sami Jalal formåede ikke at udnytte den store chance.
Det store Viborg-overtag belønnede sig dog efter lidt mere end et kvarters spil.
Artiklen fortsætter efter billedet

Her udnyttede Mads Søndergaard en returbold i feltet og sparkede bolden ind bag Andreas Hansen i Nordsjælland-målet.
Alexander Lind udlignede hurtigt efter for FC Nordsjælland. Mark Brink fik lige uden for feltet lagt bolden elegant videre med ydersiden til Alexander Lind, der var fri foran mål.
Det flotte oplæg udnyttede Lind til UG og sparkede bolden ind i højre side af målet.
Alexander Lind valgte i jubelscenen at tyre bolden ud, og det kostede ham et gult kort.
Viborg fortsatte
Viborg skulle hurtigt svare igen på Nordsjællands udligning.
Et indlæg fra Asker Beck blev headet flot ind af Viborg-angriberen Dorian Junior og gjorde det dermed til 2-1.
Godt fem minutter efter var Viborg tæt på igen. Charly Nouck blev sendt fri i dybden. Her brændte kantspilleren dog efter en sløj afslutning.
Kort efter kom Charly Nouck så på tavlen, da han gjorde det til 3-1 til Viborg.
Nouck blev fundet fri inde midt for feltet og lignede en, der i første omgang satte bolden flot i målet.
Bolden røg i målet, men hans spark røg først på støttebenet for kantspilleren, inden den kom ind i netmaskerne.
Kort inden pausen viste Charly Nouck dog prøver på sparketeknikken, efter han havde tørret Victor Nelsson.
Kantspilleren tvang en pragtredning ud af Andreas Hansen.
Dermed forblev stillingen på 3-1 i en første halvleg, hvor Viborg var et sprudlende Viborg-mandskab.
FCN bedst fra start
FC Nordsjælland kom meget bedre ud fra pausen, end hvad tilfældet var i første halvleg.
Hjalte Boe Rasmussen havde kort inde i anden halvleg en chance, der dog blev blokeret i sidste øjeblik.
Presset fortsatte fra Nordsjællands side, men det var Viborg, der var tættest på at score i begyndelsen af anden halvleg.
Mads Søndergaard var tæt på at komme på tavlen igen, efter han blev fundet fri. Her kom Peter Ankersen med en frelsende blokering og holdt Nordsjælland i opgøret.
To mål annulleret
Derefter stod der Nordsjælland på det meste, og de fik også netmaskerne til at blafre.
Desværre for Nordsjælland stod Hjalte Boe Rasmussen offside, og målet blev annulleret. To minutter efter fik de bolden i nettet igen.
Her var det den indskiftede Ibrahim Adel, der kom på tavlen, men også det mål blev annulleret, da han lavede et frispark på Hjalte Bidstrup i forbindelse med målet.
FC Nordsjælland var derefter tæt på at få hjælp til et mål. Viborg-keeperen Kasper Killerich var lige ved at dumme sig gevaldigt, da Ibrahim Adel fik tacklet målmanden, men heldigvis for Killerich strøg bolden nært forbi målet.
Viborg lukkede og slukkede
Den unge Adam Kleis Kristoffersen lavede først en kæmpe afbrænder for Viborg-mandskabet.
Det gjorde han kort efter til skamme, da han bankede bolden i kassen.
Dermed vandt Viborg med 4-1 mod FC Nordsjælland på hjemmebane og leverede dermed endnu et flot resultat på hjemmebane.
Dermed går Viborg forbi Nordsjælland i tabellen og ligger nu nummer tre i Superligaen.

Alt på spil i Brøndby
Hattrick | Afsnit 23Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.
Læs mere
FC Nordsjælland
Viborg FF
3F Superliga






















