2022-10-03 12:30:21

Viborg belønner Said med ny kontrakt

Viborg forlænger kontrakten med 20-årige Ibrahim Said til sommeren 2026.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 12. runde

FT

LYN

1 - 1

VFF

Ibrahim Said har kæmpet sig ind som fast mand på Viborgs hold, og nu belønnes nigerianeren med en ny kontrakt.

Mandag meddeler Viborg, at kantspilleren forlænger til 2026.

- Jeg er rigtig glad for at være her, og Viborg er en fantastisk klub at komme til som ung spiller. Her er gode trænere og gode holdkammerater, så jeg lærer meget og udvikler mig godt både på og udenfor banen. 

- Klubben har været rigtig god til at hjælpe mig i starten, hvor alting var nyt, og jeg synes, at jeg har fået en god rolle på holdet nu og har fået tillid fra trænerne.

- Jeg vil bidrage med meget mere, og jeg håber på at gøre fansene endnu mere stolte i de kommende år. Vi har opnået meget i min tid her, men vi er sultne efter endnu mere, siger Said.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Viborg belønner Said med ny kontrakt
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Kantspilleren kom til Viborg i oktober 2020 og har hidtil spillet 41 kampe med fire mål og fem assists til følge i den grønne trøje.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 12. runde

FT

LYN

1 - 1

VFF

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce