




Viborg FF har fået en katastrofal sæsonstart.
Superliga-mandskabet har lukket 12 mål ind, mens det kun er blevet til et enkelt point efter fire runder.
Mandag tabte de grønklædte 2-3 mod AaB på hjemmebane, og dagen derpå har Bold taget en snak med sportschef Mads Agesen om sæsonstarten og cheftræner Jakob Poulsen.
Man har før set, at en klub skifter cheftræner efter en skidt start. Er det noget, som du på nogen som helst måde overvejer?
- Nej, lyder det først fra Mads Agesen, inden han forklarer hvorfor.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det skyldes, at vi synes, at vi ser en god udvikling hver eneste dag. Der bliver arbejdet godt med tingene.
- Jeg forstår spørgsmålet, og jeg forstår også, at nogle synes, at det er interessant at høre ind til, men det er slet ikke et tema.
- Vi kan forbedre mange ting, og det sker hver eneste dag på træningsbanen. Vi lever fint med forventningen om, at vi skal præstere bedre.
- Vi har højere ambitioner end det her, og vi har større krav til, hvordan vi skal spille og antal point. I forhold til det så har vi fået en dårlig start, og det skal vi have gjort noget ved.
- Det foregår på træningsbanen, uden for træningsbanen og alle timer i døgnet, og vi må hver især steppe op, siger sportschefen til Bold.
Jakob Poulsen blev fastansat som cheftræner i december.
Tidligere var assistenttræneren blevet midlertidig cheftræner, efter at Jacob Friis var blevet solgt til Augsburg. Viborg endte på ottendepladsen i seneste sæson.
Bekymrende
Selv om Mads Agesen ikke har tænkt sig at gøre noget drastisk, erkender sportschefen, at sæsonstarten har været bekymrende.
- Det er i sig selv bekymrende, hvis man lukker tre mål ind per kamp. Det er der ingen hold, der kan være stolte af eller skabe resultater på.
- Det er de kolde fakta, som vi også kan se, og vi har et stort stykke arbejde foran os. Vi vil gerne forbedre vores defensiv, og det arbejder vi med hver eneste dag.
- Men det er klart, når man indkasserer forskellige mål efter personlige fejl, efter noget strukturelt eller efter en tilfældighed, så er der noget i hverdagen, som vi skal arbejde endnu bedre og endnu hårdere med, siger Mads Agesen.
Trods den dårlige sæsonstart har Viborg scoret otte mål, og det er kun FC København og AGF, der har nettet lige så mange gange.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Viborg FF
3F Superliga

























