2026-03-02 12:00:00

Villadsen fik grønt lys af kæresten kort efter fødsel

Oliver Villadsen blev far i sidste uge, men det var aldrig en overvejelse at glippe søndagens kamp mod FC Midtjylland.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Herning
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 22. runde

FT

FCM

0 - 0

BIF

Torsdag lød det, at det ikke var helt sikkert, at Oliver Villadsen ville komme i aktion mod FC Midtjylland, fordi Brøndby-backen blev far i løbet af ugen.

Villadsen endte dog med at starte inde i Herning, og det satte han ord på efter 0-0-kampen.

- Hele holdet og hele truppen har i løbet af ugen været gode til at støtte mig. 

- Jeg har fået en masse kærlighed fra drengene, og jeg tror også, at det har givet mig et ekstra overskud, selv om søvnen ikke har været så god.

 - Nu fik jeg så et par forholdsvis gode nætter, men jeg tror, at drengene har været med til at give mig et overskud, så jeg var god fysisk i kampen, siger Villadsen.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Villadsen fik grønt lys af kæresten kort efter fødsel
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Backen fortæller også, at det aldrig var en overvejelse at blive hjemme.

- Nej, det har det faktisk ikke været.

- Min kæreste er den skønneste i hele verden, så der var ikke så meget der. Hun sagde nærmest et par timer efter fødslen, at hun synes, at jeg skulle kontakte klubben.

- Jeg sagde så til klubben, at nu var det sket, men at jeg regnede med at være tilbage i træning fredag.

- Det blev også udfaldet, så det er dejligt, at man har så god en støtte derhjemme, siger Villadsen.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 22. runde

FT

FCM

0 - 0

BIF

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce