



Fredag aften var der yderst vigtige point på spil for David Nielsen og AC Horsens, som efter to nederlag i streg befandt sig lige på vippen i landets næstbedste række.
Et nederlag kunne således sende den gule fare en tur ud af top-6, mens en sejr ville resultere i en øjeblikkelig tredjeplads.
På Autocentralen Park i Kolding greb David Nielsens mandskab lynhurtigt taktstokken og var allerede foran med 2-0, da uret rundede de 19 minutter.
Første scoring blev sat ind af Julius Madsen, der bankede den op i nettaget, mens Sebastian Hausner ni minutter senere stod for fordoblingen.
Få minutter senere formåede hjemmeholdet imidlertid at reducere, da Vladislav Morozov modtog kuglen i feltet og sparkede spændingen tilbage i opgøret.
Men Kolding-håbet blev endnu engang punkteret kort før pausen, da bolden efter et langt indkast landede for fødderne af kroatiske Roko Baturina, som bankede den fladt ind i netmaskerne.
Herefter blev der ikke scoret yderligere i fredagens opgør mellem Kolding og AC Horsens, som den gule fare vandt med 3-1.
David Nielsens mandskab indtager nu en aktuel tredjeplads i Betinia Ligaen, hvor det i den grad er ved at spidse til i top-6.

AC Horsens
Kolding IF
Betinia Liga



































