Brøndby har problemer med at score. Store problemer.
De blågule har endnu ikke fundet netmaskerne i 2026, og søndag betød det, at de satte en negativ klubrekord.
Seks hele kampe i streg uden et mål i Superligaen, det er nu facit for Brøndby. 558 minutters fodbold uden en scoring. Det er mere end ni timer.
De manglende mål fylder dog ikke for Daniel Wass efter 0-0-kampen mod AGF.
- Det går jeg ikke op i. Man kan lave rekorder om alt efterhånden.
Men I har ikke scoret siden sidste år?
Artiklen fortsætter efter billedet

- Nej, og jeg kan ikke rigtig sige noget til det. Det ville jeg da ønske, at vi havde. Men det er sådan, scenariet er.
- Vi skal tage med, at vi har spillet to gode præstationer på udebane mod to gode hold. Vi kan godt være tilfredse med, at vi tager til Aarhus, og er det bedste hold, siger Wass til Bold.
Den rutinerede midtbanespiller var nemlig tilfreds med søndagens kamp på Ceres Park Vejlby.
- Jeg synes som sagt, at vi i store perioder er klart det bedste hold. Vi har dem også helt nede i sækken i første halvleg.
- Vi får desværre ikke scoret. Vi skulle have været skarpere, og så havde vi vundet den her kamp, siger Wass.
Brøndby har 35 point og indtager Superligaens sjetteplads.

Make VM Great Again: Schweiz er Dansk, Norge-væddemål & Goodbye Gollum
Drømmeklubben | Afsnit 7Drømmeklubben er tilbage med fantastiske takes fra 1/8-finalerne og ser samtidig frem til de kommende 1/4-finaler!
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga





































