Viborg FF har købt Magnus Westergaard fri i Lyngby Boldklub.
Midtbanespilleren tiltræder derfor med det samme i domkirkebyen, og det glæder han sig over på grund af Viborgs udvikling de seneste år.
Han kalder derfor skiftet for en rigtig god mulighed for sig selv.
-Jeg er først og fremmest rigtig glad for at være her. Det føles godt og jeg ser det som en rigtig god mulighed for mig. Jeg har fået et super indtryk af det hele, og har kun hørt positivt om klubben og byen, og så har der jo været gang i en vildt spændende udvikling de seneste år, som jeg også glæder mig til at blive en del af.
-Vi går en spændende halvsæson i møde, og jeg glæder mig bare helt vildt til at komme i gang og møde mine nye holdkammerater, fansene og alle omkring klubben, siger Westergaard til Viborgs hjemmeside.
Den 24-årige midtbanespiller nåede at få 81 kampe for Lyngby, hvor han også var viceanfører.
Westergaard har fået nummer 28 på sin nye trøje i Viborg.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Lyngby Boldklub
Viborg FF
3F Superliga



































