Wolfsburg har det seneste lange stykke tid måttet undvære både Jonas Wind og Joakim Mæhle, der har siddet ude med henholdsvis en baglårs- og skulderskade.
Nu er der imidlertid godt nyt.
Kicker skriver således, at Jonas Wind er vendt tilbage til holdtræningen, mens Joakim Mæhle deltager i boldøvelser parallelt med den resterende del af holdet.
Folkevognsklubben befinder sig lige nu i store problemer.
I skrivende stund indtager Wolfsburg således en faretruende 15. plads i Bundesligaen med 20 point efter 23 spillerunder.
Artiklen fortsætter efter billedet

I 2026 er det blot blevet til én enkel sejr, mens man blandt andet indkasserede et 1-8-nederlag til Bayern München tilbage i januar.
Danskerklubben skal søndag forsøge at komme tilbage på sporet, når man gæster Stuttgart.
Opgøret bliver sparket i gang klokken 15:30.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Wolfsburg
Bundesliga
































