- Vi behøver ikke at være bange for danskerne. Gruppe C var meget svag. Jeg synes, det var en af de svageste. Alle hold tilsammen scorede kun syv mål, og da vi så favoritterne spille, bekræftede det faktisk, hvordan de to favoritter gjorde det. Spillede harmløst, ikke kreativt og uden inspiration.
Sådan udlagde den tyske fodboldlegende Michael Ballack tekst ifølge Frankfurter Rundschau, da han på tv så frem mod tyskernes møde med Danmark i 1/8-finalen på lørdag.
Danmark har ganske vist været skidt kørende offensivt med to mål i tre kampe, og ingen af scoringerne er kommet fra angriberne.
Men Ballacks syn på Danmark, kan han godt pakke væk, mener Yussuf Poulsen.
- Det må de selv om. De må meget gerne undervurdere os. Som sagt har jeg holdkammerater, som spiller for Tyskland, og som jeg taler med til hverdag.
- Det kan godt være, medierne gør det. Spillerne undervurderer os ikke. Vi har snakket om, at de helst ikke vil møde os. Lad mig sige det sådan, fortalte RB Leipzig-angriberen torsdag fra landsholdsbasen i Freudenstadt.
Og kollegaen i front Jonas Wind stemmer i.
- Det synes jeg ikke, vi er. Det må han (Ballack, red.) hjertens gerne sige, men så kan vi prøve at modbevise ham på lørdag.
Ikke en fordel
Tyskland har kendt sin plads i 1/8-finalen i Dortmund i længere tid end Danmark, og derfor har værtsnationen to dage yderligere til at forberede sig.
- Vi kan hverken gøre fra eller til, og vi kommer til at blive i samme rytme, som vi har haft i gruppespillet, og det er for os rigtig fint.
Men hvis du selv kunne vælge, ville du så ikke foretrække, at de ikke havde det?
- Nu har jeg spillet i Champions League i mange år, hvor vi har haft en rytme, hvor vi spiller hver tredje dag.
- Når vi går fra det til kun at spille en gang om ugen, så vil jeg hellere spille hver tredje dag. Så om det nødvendigvis er en fordel, det er jeg ikke sikker på, siger Yussuf Poulsen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere




EM
Danmark


































