Kasper Høgh er en ombejlet herre i Norge.
Den 22-årige angriber er frem til årsskiftet udlejet fra AaB til Stabæk, der desuden har mulighed for at hente Høgh via en købsoption.
Stabæks sportsdirektør Torgeir Bjarmann gør det allerede nu klart, at klubben ønsker at sikre Høgh på en permanent aftale, men det kræver, at angriberen selv er åben for det.
- Vi ønsker at udnytte optionen, og det har vi informeret AaB om. Der er en positiv dialog med spilleren, men vi er ikke nået til enighed om noget endnu, siger Stabæk-bossen til Nettavisen.
Bodø/Glimt spøger i kulissen
Ifølge Nettavisen kan Stabæks ønske om at hente Høgh permanent ende i vasken på grund af Bodø/Glimt.
Avisen skriver, at den norske topklub viser konkret interesse i AaB-angriberen, der står noteret for 14 kampe og otte mål i Stabæk-trøjen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Bodø/Glimt har ifølge Nettavisen givet udtryk for, at klubben er parate til at betale otte millioner norske kroner - svarende til cirka fem millioner danske kroner - for Kasper Høgh. Det beløb overstiger efter sigende købsoptionen, som Stabæk og AaB har forhandlet på plads.
Det fremgår videre, at Glimt både skulle være åben for at gennemføre købet, når lejeaftalen i Stabæk udløber eller denne sommer.
I scenariet, hvor købet gennemføres denne sommer, vil Bodø/Glimt angiveligt være villige til at udleje Høgh til Stabæk frem til årsskiftet, således det oprindelige lejeophold forløber, som det hele tiden har været planlagt.
- Vi kan ikke sige meget mere, end at vi ønsker at udnytte optionen, for vi ejer ikke spilleren, siger Stabæks sportsdirektør om interessen fra Glimt.
Kasper Høgh har kontrakt med AaB til sommeren 2026.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AaB
Stabæk
Bodø/Glimt
Betinia Liga


































