Esbjerg har mandag sagt farvel til en af holdets store profiler.
Anfører Jonas Mortensen skifter til Rosenborg, der køber den profilerede højre back fri i det vestjyske.
EfB bekræfter transferen på sin hjemmeside, hvor cheftræner Lars 'Lungi' Sørensen udtaler, at han står med blandede følelser omkring salget.
- Det er altid ambivalent at sige farvel til dygtige fodboldspillere, og det er også tilfældet med Jonas Mortensen.
- Han har været vores anfører og en vigtig brik i EfB, men når det så er sagt, er det også et udtryk for, at vi som hold og klub har gjort det godt, og er en god platform at udvikle sig på.
- Det er et flot skifte for Jonas, der er klar til at prøve sig af i udlandet efter at have tilbragt mange år i klubben og taget hele vejen fra akademi til førstehold. Vi ønsker Jonas held og lykke og alt det bedste i Norge, siger Lungi.
Rosenborg oplyser, at Mortensen er blevet udstyret med en kontrakt til udgangen af 2028.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Esbjerg fB
Rosenborg
Betinia Liga


































