NordicBet Liga -Hillerød henter 20-årig angriber i HIK
Foto: Oliver Rindom/HIK
2023-06-26 14:18:48
Foto: Oliver Rindom/HIK

Hillerød henter 20-årig angriber i HIK

HIK sælger 20-årige Adam Ahmad til NordicBet Liga-klubben Hillerød.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

HIL

1 - 2

HIF

Hillerød henter en ung angriber ind.

Den 20-årige Adam Ahmed, der har været i HIK siden 2022, skal prøve kræfter i NordicBet Ligaen.

I det seneste år gav hans spil på banen ham en fast plads på holdet hen mod slutningen af sæsonen. Han scorede fire mål i sine 16 kampe.

Derfor lovpriser HIK's sportschef, Per Frimann, også den unge angriber. Det skriver HIK i en pressemeddelelse. 

- Adam har gjort det utrolig godt i HIK og skal have held og lykke fra os alle sammen i sin fortsatte karriere.

Ahmad har tidligere været ungdomsspiller i både AB og Lyngby, hvor HIK blev hans første mulighed for at komme ind som seniorspiller.

- Hillerød Fodbold får en meget kreativ og teknisk dygtig spiller. Det er en stor fornøjelse for os at kunne udvikle en lovende spiller til et højere niveau inden for så kort tid, siger Per Frimann.

Nu træder Adam Ahmed et skridt op, hvilket HIK's cheftræner, Daniel Simacon, ser som en udfordring, han nok skal overkomme.

- Adam kan blive en markant spiller i NordicBet Ligaen, hvis han fortsat udvikler sig. Det bliver så vores udfordring at erstatte ham, men det ser vi meget optimistisk på i HIK.

Hillerød endte sidste sæson på en niendeplads i NordicBet Ligaen. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

HIL

1 - 2

HIF

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce