2025-08-07 11:14:00

Jimenez takker af i AaB: Udfordrende og lærerigt

Mylian Jimenez takker AaB i forbindelse med sit skifte til ADO Den Haag. Hollænderen kalder opholdet i Danmark for udfordrende og lærerigt.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 4. runde

FT

HBK

0 - 2

AaB

Mylian Jimenez har spillet sin sidste kamp for AaB.

Dem 22-årige midtbanespiller skifter til ADO Den Haag, der har givet ham en kontrakt frem til sommeren 2028.

Jimenez fortæller i forbindelse med AaB-afskeden, at det har været en svær, men god tid i Aalborg:

- Selvom det for mig personligt har været et meget udfordrende år, så har jeg alligevel nydt og lært meget af min tid i AaB.

Artiklen fortsætter efter billedet

Betinia Liga -Jimenez takker af i AaB: Udfordrende og lærerigt
Foto: Thomas Sjørup/Ritzau Scanpix

- Jeg har haft gode mennesker som holdkammerater, og AaB er en god klub med fantastiske fans, som har støttet os uanset, hvordan resultaterne har været, og derfor ønsker jeg også dem og AaB alt det bedste fremover, siger Mylian Jimenez til AaB's hjemmeside.

22-årige Jimenez kom til AaB sidste år på en aftale til sommeren 2027. Men nu er samarbejdet allerede forbi. Han nåede 34 kampe for AaB.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 4. runde

FT

HBK

0 - 2

AaB

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce