2023-10-08 14:54:59

Så kom den - Næstved fik sæsonens første sejr

Næstved fik sæsonens første sejr, da de søndag vandt 1-0 over Hobro. Niklas Dannevang reddede værterne til allersidst med en god redning. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 12. runde

FT

NÆS

1 - 0

HOB

50'
10
Mikkel Ladefoged
Mål

Næstved jagtede fortsat sæsonens første sejr i NordicBet Ligaen, da de søndag fik besøg af Hobro. 

Hobro var mest på bolden i første halvleg, men efter 25 minutter var det Næstved, der var tæt på at komme foran.

Souheib Dhaflaoui formåede dog ikke at sende bolden i mål fra en helt fri position. Fortsat 0-0, hvilket også var stillingen ved pausen.

Der gik dog ikke længe af anden halvleg, før der kom en scoring, og det var Næstved, der stod for den. 

Efter 50 minutter sendte Mikkel Ladefoged sikkert bolden i mål efter et fladt indlæg. Næstved var derfor foran 1-0. 

Hobros overtag i boldbesiddelsen fortsatte i anden halvleg, men Næstved-defensiven stod godt og sikkert i mod. 

Til allersidst fik Hobro dog en gylden mulighed, men Niklas Dannevang viste klassen og rutinen, da han hev en flot refleksredning med venstrefoden frem. 

Der blev ikke scoret mere, og dermed sluttede det 1-0 til Næstved, der fik tre tiltrængte point og sæsonens første sejr. 

Næstved er fortsat sidst i NordicBet Ligaen, men de har nu kontakt til FC Helsingør. 

Se stillingen her

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 12. runde

FT

NÆS

1 - 0

HOB

50'
10
Mikkel Ladefoged
Mål
Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce