2026-01-21 20:18:19

Hårde straffe til Algeriet: To dage i skyggen til Zidane

Algeriet straffes hårdt af det afrikanske fodboldforbund CAF for adfærd i efter 0-2-nederlaget til Nigeria i kvartfinalen af årets AFCON. Blandt andet med en bøde på 640.000 kroner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Det får et hårdt efterspil for Algeriet, at nationen udviste upassende adfærd og usportslig optræden efter nederlaget til Nigeria 10. januar.

Nigeria besejrede Algeriet med 2-0 i kvartfinalen, og efterfølgende stak det af blandt både spillere, stab og fans.

Det har nu resulteret i hårde straffe til det nordafrikanske land.

Det algeriske fodboldforbund er blevet idømt en bøde på 100.000 dollars tilsvarende 640.000 kroner.

Artiklen fortsætter efter billedet

Africa Cup of Nations -Hårde straffe til Algeriet: To dage i skyggen til Zidane
Foto: Amr Abdallah Dalsh/Reuters/Ritzau Scanpix

På spillersiden er Luca Zidane - Zinedines søn, der vogter buret for Algeriet - blevet idømt to spilledages karantæne, mens landsmanden Rafik Belghali har fået fire dage i skyggen - heraf er de to betingede.

Begge spillere skal afsone karantæne i kvalifikationen til AFCON 2027, som spilles i Østafrika i august 2027.

Algeriet har appelleret dommene.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce