2025-10-02 14:46:17

Højlund-succes vækker opsigt: Giver United-ledelsen hovedpine

Rasmus Højlund leverede en stor præstation for Napoli i onsdagens Champions League-opgør ligesom flere tidligere Manchester United-spillere gjorde det. The Athletic-journalist Carl Anka fortæller til Bold, at det skaber undren hos fansene og en hovedpine på ledelsesgangene, at de tidligere United-spillere gør det så godt.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 7. runde

FT

MUN

2 - 0

SUN

Rasmus Højlund er tilbage i Italien med et brag.

Onsdag aften sikrede han Napoli tre point i Champions League, da han satte begge scoringer ind i 2-1-sejren mod Sporting.

Det resulterede i en pris som kampens spiller, og han har derfor allerede leveret flot, efter han skiftede væk fra Manchester United.

Men den danske angriber var ikke den eneste tidligere United-spiller, der gjorde sig bemærket.

Marcel Sabitzer og Anthony Elanga modtog også prisen som kampens spiller, mens Marcus Rashford leverede en assist for FC Barcelona. Rashford blev i øvrigt kampens spiller mod Newcastle i første runde.

Det tyder altså på, at spillerne blomstrer op, så snart de forlader de røde djævle, hvilket dagen derpå skaber undren og frustration hos United-fansene.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Højlund-succes vækker opsigt: Giver United-ledelsen hovedpine
Foto: Cesare Abbate/EPA/Ritzau Scanpix

- Der har været meget snak blandt Manchester United-fansene, om hvorfor alle disse spillere er så gode, og hvorfor de ikke kan levere på dette niveau, når de spiller for Manchester United, siger Carl Anka, der er Manchester United-reporter på The Athletic, til Bold.

Rasmus Højlund er med sin afgørende rolle for Napoli den næste i rækken til at genfinde sig selv, og han kan søge inspiration hos en af sine holdkammerater.

Scott McTominay brændte nemlig den italienske række af i seneste sæson efter at have taget samme skifte, og skotten kom sågar på en 18.-plads i Ballon d’Or-afstemningen.

Carl Anka peger på, at der er langt mere ro i de nye klubber, hvilket får spillerne til at præstere. Og det faktum er de ved at adressere på ledelsesgangene i Manchester United.

- Det er helt sikkert noget, der bliver diskuteret. Ikke bare fra fansenes side, men det er også noget, som nogle af folkene med høje stillinger i klubben overvejer og vil prøve at løse.

- Men det er desværre en ret kompliceret situation, og det er ikke let at løse.

United-reporteren peger på André Onana, som et godt eksempel på en rolig spiller, der ikke formåede at videreføre den egenskab til Manchester United.

- André Onana er en meget, meget selvsikker fyr, som havde arbejdet med Erik ten Hag før, og man troede han ville videreføre en ro til hele målmandssituationen, men det endte slet ikke med at være sådan.

- Nu spiller han i Tyrkiet, og det er utænkeligt, at han vender tilbage.

Samme ro formåede Rasmus Højlund heller ikke at bringe til angrebet, hvor Manchester United har erstattet danskeren med Benjamin Sesko, der er hentet dyrt i RB Leipzig.

Men ligesom ved efterhånden en del tilfælde rundt omkring, brillerer danskeren med det samme i sin nye klub - og endnu engang på internationalt niveau, hvor han faktisk også leverede fint for Manchester United med blandt andet fem mål i 23/24-sæsonen af Champions League.

- Han har vist, at han er god i europæisk fodbold, men det nye miljø i Napoli har været godt for ham. I de sidste tre-fire måneder, da han spillede for Manchester United, så han ud til at mangle selvtillid. 

- Dét, at han spiller på et struktureret Napoli-hold, har også hjulpet meget, men det ændrede miljø har helt sikkert hjulpet, siger Carl Anka.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 7. runde

FT

MUN

2 - 0

SUN

Annonce

25 kommentarer

Se kommentarer
Annonce