




Det så ikke spor godt ud, da Noa Lang i slutningen af Galatasarays 0-4-nederlag på Anfield stødte ind i en bande bag mål og slog sin finger voldsomt.
Med blodet silende ned over hånden måtte den hollandske landsholdsfløj bæres af banen og køres direkte på hospitalet.
I en officiel udtalelse på klubbens hjemmeside beretter klublægen Yener Ince, at det var tæt på for den hollandske offensivspiller:
- Noa Lang har pådraget sig en alvorlig skade på højre hånds tommelfinger.
- Der er ikke tale om en fuldstændig afrevet finger – det vil jeg gerne præcisere – men skaden er alvorlig.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Området krævede hurtig behandling, så der blev gennemført en vellykket operation i Liverpool uden at bringe ham tilbage til Istanbul først.
- Vi er i løbende dialog med det hollandske landsholds lægestab, som vi har haft et godt samarbejde med i lang tid.
- Lang kommer ikke til at spille Hollands første landskamp, og afhængigt af de efterfølgende vurderinger planlægger vi, at han – hvis forholdene tillader det – kan vende tilbage i den anden kamp.
Holland møder Norge og Ecuador i to venskabskampe henover den kommende uge.

VM Morgenbriefing: USA leverede varen
Hattrick | Afsnit 102Canada sikrede sig det første VM-point i landets historie, mens USA leverede en magtdemonstration i deres VM-åbner mod Paraguay.
Læs mere
Liverpool
Galatasaray
Champions League



































