2025-01-28 18:48:40

Stuttgart-profil inden møde: Jeg er PSG-fan

Enzo Millot indrømmer, at det bliver specielt at møde PSG i Champions League onsdag. Stuttgart-profilen er nemlig fan af Paris-klubben.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 8. runde

FT

STU

1 - 4

PSG

Onsdag bliver Champions Leagues ligaspil afsluttet.

Inden den sidste runde er Stuttgart akkurat med i top 24 med ti point, som giver en plads videre i turneringen, men det har tyskernes modstander også.

Stuttgart får nemlig besøg af PSG, så der er en masse på spil på MHPArena.

Og det bliver en speciel oplevelse for Stuttgart-profil Enzo Millot, hvis hjerte faktisk banker for PSG.

- Jeg har været fan af klubben siden min barndom. Det er en meget speciel kamp for mig, men jeg er en professionel atlet, og vi går efter det resultat, som vi ønsker.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Stuttgart-profil inden møde: Jeg er PSG-fan
Foto: Marco Bertorello/AFP/Ritzau Scanpix

- Vi spiller mod et af de bedste hold i mit land. Vi bliver nødt til at være meget opmærksomme og fuldt ud tilstede for at vinde, siger Enzo Millot ifølge Le Parisien.

Det er dog ikke noget nyt, at Millot holder med PSG. Det har han tidligere afsløret, selv om han har en fortid i Monaco.

Det er onsdag aften klokken 21:00, at Stuttgart og PSG tørner sammen i Premier League, hvor alle kampe faktisk bliver spillet på samme tid.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 8. runde

FT

STU

1 - 4

PSG

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce